Kommenteeri

Soojad joogid külmaks ajaks


Selles blogis toon mitmete jookide retsepte, mis sobivad hästi praeguseks varatalviseks hooajaks. Ühelt poolt pakuvad need joogid vajalikku kosutust ja turgutust ning teiselt poolt aitavad meil sel külmal ja märjal aastaajal end soojendada. 
Üldiselt: jookidel on toitumises ja nii ka Ajurveedas oluline roll. Ühtegi jooki ei ole soovitatav juua külmalt, s.t. ka vett tuleks juua toatemperatuuril, seda eriti talvisel ajal. Süsihappegaase sisaldavaid ehk mulliga jooke oleks parem vältida. Hästi sobivad mitmesugused taimeteed.

Alustuseks üks soe piimajook kurkumi ehk kollajuurega, sobib hästi ka külmetuse puhul (kurkumiinil on nii viirus- kui bakterite vastane toime!). 

KULDNE PIIM

   1 tass (250 ml) tavalist lehma- või taimset (näiteks mandli)piima 

   1/4 - 1/2 tl. kuivatatud või värsket kurkumit ehk kollajuurt  

 pisut musta pipart (aitab toimeainetel paremini avalduda)

  Soovi korral võib lisada üht või mitut järgnevatest vürtsidest:

kaneeli, kardemoni, muskaatpähklit, nelki, ingverit.

Taimsele piimale võiks veel lisada 1 tl. (kookos)õli, sest kurkumiini toime avaldub paremini koos rasvainega (mõeldes ka indiapärasele karrile...:). Lehmapiima kasutades on kindlalt eelistatud toorpiim. 


Kui kasutad värsket kurkumijuurt, haki see peeneks või riivi (ettevaatust, võib nii naha kui riided ilusaks oranzhiks värvida!) ning lisa koos vürtsidega piimale. Kuumuta madalal kuumusel kuni keemiseni, ligikaudu 10 minutit. Vala tassi, soovi korral kurna, ja  maitsesta mee või agaavisiirupiga.

Kollajuurt ei nimetata asjata vürtside kuningaks. Näiteks on tal leitud olevat nii ennetav kui ka raviv vähivastane toime (eirti seedetraktiga seotud vormide puhul) ja tugev põletikuvastane toime. Kollajuur ehk kurkum on väga sobilik liigesevalude (ka artriidi) puhul, kaitseb seedesüsteemi ja  tugevdab immuunsüsteemi.


INGVERI-SIDRUNITEE MEEGA 
Esimene variant: võta tükk värsket ingverit, koori ja riivi see ning kalla peale klaas kuuma vett, lase seista kümmekond minutit, maitsesta sidrunimahlaga ja meega.  Mett lisada alati (kuni 40 kraadini) jahtunud joogile! Teine variant (kogused neljale): Keeda potis 1 liiter vett ja lisa umbes 5 cm suurune tükk kooritud värsket ingverit lõikudena. Keeda madalal kuumusel 10-45 min, olenevalt sellest kui kanget teed soovid. Kurna, lisa sidrunimahla ja soovi korral mett.  
See tee on üks parimaid seedetule toetajaid, samuti väga sobilik külm aja märja ilmaga rüüpamiseks, kasulik külmetuse, kurguvalu ja kehva vereringluse puhul, rääkimata seedetegevust parandavast toimest. 

Ingverit pulbri kujul saab kasutada järgmise soojendava ja maitsva tee valmistamiseks (sobib  suurepäraselt ka  talveaja pidualauale). See tee on soojendava ja vereringlust aktiveeriva ning hingamisteid puhastava toimega.

INGVERI-NELGI-KANEELI TEE 
  1/4 tl. ingveripulbrit 
  1 tk. kaneelikoort 
  1/4 tl. nelgiteri
  2 tassi vett 
Keeda potis vesi, lisa vürtsid ja lase neil mõned minutid keeda. Kurna ja soovi korral lisa kergelt jahtunud teele pisut mett.  

SEEDIMIST SOODUSTAV TEE
  1/3 - 1/2 tl. kumiini ehk vürtsköömne seemneid 
  1/3 - 1/2 tl. fenkoli ehk apteegitilli seemneid
  1/3 - 1/2 tl. koriandriseemneid
  1 tass (250 ml) vett
Seemned võib eelnevalt (nt. uhmris) peenestada. 
Keeda vesi, lisa seemned ja lase seista kaane all vähemalt 5 minutit. Kurna ja maitsesta soovi korral loodusliku suhkruga. Sobib hästi joomiseks peale (toekamat) sööki, aga ka enne sööki või muul ajal. 
Sobib kõigile dosha'dele ja igas vanuses inimestele. Üks paremaid vahendeid seedimise korrashoidmiseks, ka puhastava (detox) toimega.


Head katsetamist!

Lisa kommentaar

Email again: