TALV: TOITUMISEST JA MUUSTKI
Ajurveeda kohaselt on talv Kapha aastaaeg, mida Vata dosha sageli tugevalt mõjutab. Pisut pikemalt erinevate dosha'de kohta saab lugeda:
http://amrayoga.nl/ ayurveda-blogi/ajurveedast. Tasakaaalutus võib sel ajal väljenduda köha, gripi, mõne muu külmetushaigusena või näiteks väga kuiva naha kujul. Emotsionaalse poole pealt võib esineda liigselt melanhoolsust, üksildustunnet, raskust või tuimust. Kõigi dosha'de vahelist tasakaalu hoides õnnestub meil ka talvel olla rahulolevad ja nautida sellele aastaajale omast rahulikumat rütmi.
Seedetuli ehk agni on talveperioodil kõige tugevam ja keha vajab enda soojendamiseks enam kütet. Sel aastaajal on vajalik end soojas hoida ja piisavalt süüa, et tuld põlemas hoida ning seda me intuitiivselt enamasti ka teeme. Talv ei ole üldjuhul sobiv aeg pikaks paastuks või puhastusprogrammiks. Tugevalt söömine ei tähenda muidugi valimatult või suurtes kogustes söömist. Tark on valida söögid, mis meid nii keha- kui meeletasandil toidavad, Kapha't või Vata't tasakaalust välja viimata.
Eelistatud on soojad toidud, mis on hästi maitsestatud, eelkõige hautised ja supid. Kasutada võiks võimalikult palju hooajalisi juurvilju (porgand, peet, kõrvits, ...). Vältida või vähendada toortoidu söömist - sel on enamasti jahutav ja Vata't tasakaalust välja viiv toime. Sobivateks õlideks/ rasvadeks on ghee ja oliivõli, samuti seesami- ja päevalilleõli. Teraviljadest sobivad eriti hästi (täistera) kaerahelbed, riis ja oder, kaunviljadest mungoad ja erinevad läätsed.
Seedimise toetamiseks tuleb vältida külmi jooke ning eelistada teesid ja muid sooju jooke. Päeva lõpetuseks sobib näiteks kuum piim vürtsidega nagu kaneel, nelk, kardemon ja/või ingver. Soojade talvejookide retsepte leiad: http://amrayoga.nl/ayurveda-blogi/soojad-joogid-kulmaks-ajaks. Üldse võiks maitseaineid talvel rohkem kasutada. Lisaks eelmainitutele sobivad talvel hästi kollajuur ehk kurkum, vürtsköömen ehk kumiin, must pipar ja cayenne pipar ning eestimaised maitsetaimed nagu pune ja rosmariin.
Külmetuse puhul on soovitav mõne päeva vältel kergemalt toituda. Süües lihtsat ja sooja toitu anname kehale võimaluse puhata ja taastuda. Vältida tuleks sel ajal piimatooteid, maiustusi, pärmiga küpsetisi ja praetud sööke. Hästi mõjub ingveritee, soovi korral vähekese meega.
Nii enda maandamiseks kui ka parimaks meetodiks kuiva naha puhul on ajurveedas laialt tuntud enesemassaazh sooja õliga ehk abhyanga. Talvel sobib selleks hästi seesamiõli. Inglisekeelne selgitus on leitav: http://www.chopra.com/ccl/the-benefits-of-ayurveda-self-massage-abhyanga. Aegajalt mõjub hästi ka soe vann või saunaskäik. On mitm
eid põhjusi, miks just talvel on oluline füüsilise liikumise osas mitte laisk olla. See on parimaid viise, et aeglast seedimist stimuleerida, ainevahetust reguleerida ja toksiine kehast eemaldada. Väga hästi sobivad jooga päikesetervitused, mis aitavad keha liikuva ja tugevana hoida ning soojendavad kõiki suuremaid lihaseid.
Last but not least: talv on suurepärane sissepoole vaatamise aeg. Tempo võibki olla natuke aeglasem ja rahulikum. Käes on parim aeg, et leida vaikus enda sees ja seda austada.