Ajurveeda tarkuse kohaselt on parim viis heaolu ja tervise säilitamiseks elada kooskõlas aastaaegadega. Igasugused muutused põhjustavad potentsiaalselt stressi ja - mitte et stress iseenesest oleks halb - ebaadekvaatne vastus sellele võib omakorda põhjustada haiguste ja ebameeldivuste teket. Teiste sõnadega: iga kord, kui tingimused meie ümber muutuvad, esitab see organismile väljakutse, andes uue võimaluse kohaneda ja kaasa muutuda, et saavutada jälle tasakaal. Sellepärast on ka aegadel, mil aastaajad vahelduvad, vaja enam tähelepanu pöörata oma toitumis- ja elustiili harjumustele. Ikka selleks, et toetada ja säilitada oma (sisemist) tasakaalu.
Ajurveedas räägitakse kolmest printsiibist ehk sanskriti keeles dosha'st: Vata, Pitta ja Kapha. Neid võib näha kui kogu Looduses, ja niisiis ka meie kehas ja meeles, toimivaid jõudusid. Kui need kolm printsiipi on omavahel tasakaalus, tunneme end terve ja õnnelikuna. Kui see tasakaal on mingil (sisemisel või välisel) põhjusel rikutud, võivad tekkida haigused. Nagu kõik siin elus, on ka dosha'd pidevas muutumises. Nende tasakaalu mõjutavad paljud faktorid, kõige olulisematena meie igapäevased harjumused ja toitumine.
Sügishooaega iseloomustab Vata suurenemine meie väliskeskkonnas (tuuline, külm) ja seeläbi ka meie sisekeskkonnas (kuivus, jahedus). Vata on kolmest doshast kõige liikuvam ja muutlikum ning ka kõige kiiremini tasakaalust väljas. Vata tasakaalutust peetakse haiguste põhiallikaks, kuna ta võib ka teised jõud tasakaalust välja viia. Üks parimaid viise Vatat tasakaalus hoida on hoida võimalikult palju regulaarsust oma päevastes tegemistes, lubades endale nii puhkust kui aktiivsust. Toitumise seisukohalt on väga oluline süüa soojalt ning vältida või vähendada külma ja kuiva toitu.
Päikeseenergia vähenedes vastab meie keha sellele seedetule (ehk Agni) aktiivsuse tõusuga. Sügistalvine hooaeg on ka traditsiooniliselt aeg, kus süüakse toitvamaid ja raskemaid roogasid. Hästi sobivad keedetud ja küpsetatud toidud, eriti hästi supid, hautised ja ühepajaroad, samuti hautatud juurviljad vähekese oliiviõli või võiga. Vähem soositud praegusel külmemal ajal on nende Vatat suurendava toime tõttu külmad salatid ja muu toortooit, nii nagu ka smuutid, külmad toidud ja joogid. Parim on – ja see kehtib igal aastaajal! - kasutada võimalikult palju hooajalisi tooteid (nüüd näiteks porgandid, kapsad, peedid, kõrvitsad, rohelised oad, ...).
Hommikusöök võiks olla piisavalt toekas (erinevad pudrud, võibolla muna), niiet ei tekiks enne lõunat isu 'millegi' järele. Lõunasöök peaks olema päeva tugevaim toidukord, sest keskpäeval on seedetule aktiivsus suurim ja järgneva päeva jooksul kasutame me saadud energiat. Õhtusöök on kergem, sest mida hiljem süüa, seda vähem efektiivselt toit seedub. Õhtul hilja, peale kella 22, on Agni aktiivsus samuti suurem (võibolla on keegi märganud, kuidas sel ajal tekib vahel vajadus midagi näksida?). Siiski on see aeg ettenähtud mitte toidu, vaid hoopis päeva jooksul läbielatu (emotsionaalseks) seedimiseks. Ja parim, mida teha, et seda protsessi toetada, on minna võimalikult vara magama.
Unustada ei tohiks, et rasvad on meile nii keha kui meele normaalseks toimimiseks igati vajalikud. Tervise seisukohalt on parim mitte rasvade vältimine, vaid heade ja kasulike (loe: kvaliteetsete ja oma tüübile sobivate) rasvade ning õlide valik – see on ajurveeda seisukoht, mis leiab järjest enam kinnitust teaduslikes uurimustes. Sügisperioodi sobivad hästi oliivi-, päevalille- ja seesamiõli ning kindlasti ghee. Ghee on teatud viisil kuumutatud või, mis kaotab või n.ö. halvad omadused ja on väga kasulike raviomadustega (huvi korral võib ghee'st ja selle valmistamisest edaspidi pikemalt kirjutada).
Vürtsid on ajurveedas midagi palju enamat kui toidule maitse lisajad. Suurel osal – kui mitte kõigil – vürtsidel ja maitsetaimedel on mitmeid raviomadusi ja neid kasutatakse vastavalt vajadusele, et dosha'de tasakaalu toetada. Sügistalvisesse perioodi sobivad hästi kaneel ja kardemon (nii õunakoogile kui hommikupudrule mõnus lisand), kumiini ehk vürtsköömne, fenkoli ehk apteegitilli (ehk ristiköömne) ja koriandriseemned. Maitseainekapis võiks kindlasti olla kurkumi ehk kollajuure pulber (seda osta kindlasti ökopoest!) ja ingver (värskena või siis pulbri kujul). Ingver on üks kasulikumaid maitseaineid üldse. Toitudesse lisamise kõrval saab ingverist teha teed, näiteks sidruni ja meega maitsestatult (mõnus ka valutava kurgu või külmetuse korral). Kurkumist ehk kollajuurest ja ta ravivatest toimetest võiks kirjutada väga pikalt, siin üks lühem artikkel koos Kuldse Piima retseptiga – suurepärane maksa puhastamiseks, liigestehädadele, ja paljuks muuks.
Jookidest veel: Juua tuleks piisavalt, samas mitte vahetult enne ega pärast sööki suuremates kogustes (mõned lonksud söögi kõrvale on muidugi ok), et seedemahlu mitte liigselt lahjendada. Joogid, ka vesi, peaksid alati olema toatemperatuuril või soojad. Eelistatud jookideks ongi vesi ja erinevad taimeteed. Üheks mõnusaks joogiks - sobib hästi ka enne magamaminekut unetuile - on kuum piim 'magusate vürtsidega' (kaneel, kardemon, ingver). Vastavalt eelistusele võib kasutada tavalist või taimset piima ja maitsestada meega, mis tuleb piimale lisada alles peale mõningast jahtumist.
Sügis on aeg, kus Loodus tõmbub rohkem endasse ja ka meie, inimesed, võiksime kasutada seda aega, et rohkem endasse vaadata. Hoida end soojana, toita oma keha ja meelt, nautida pere ja sõprade seltsi. Igasse päeva võiks mahutada parajalt lõõgastusmomente, samuti on vaja piisavalt liikumist. Sobivad mahedamad liikumisviisid nagu näiteks jooga või qigong, kindlasti ka jalutamine Looduses - et rahustada liikuvat ja aktiivset Vata energiat.