Ajurveeda suvel
Ajurveeda kohaselt on suvi aastaaaeg, mil valitseb Pitta dosha. Sel ajal on Tule ja Vee energeetilised printsiibid kõige tugevamad ja suvele iseloomulikud omadused (soojus, teravus, läbitungivus) kõige aktiivsemad. Suvi on aeg, kus niiskuse vähenemine ilmneb nii keha sees kui sellest väljaspool. Mida kuumem suvi, seda suurem on tõenäosus, et meie kehas koguneb liigselt Pitta't.
Märkideks, et Pitta on tasakaalust väljas, võivad olla näiteks nahaärritused, põletikud, kõhulahtisus, akne, liigne maohape (näiteks kõrvetiste kujul), ülekuumenemine. Psühholoogilises plaanis võib liigne Pitta väljenduda ärrituvuse, frustratsiooni, viha, kriitilisuse või kannatamatusena.
# Tasakaalus on muidugi vaja hoida kõik doshad ehk põhiprintsiibid. Oluline on näiteks jälgida, et Vata dosha ei oleks liigselt kõrgenenud. Liigne Vata võib omakorda Pitta dosha tasakaalust välja viia, nii nagu tuulehoog tulele hoogu juurde annab.
Pitta dosha't saab tasakaalustada toitumise ja elustiili kohandamise abil, samuti on hea jälgida oma 'kõhutunnet'. Suvel oleme näiteks sageli vähem näljased kui talvel, sest meie seedetuli ehk Agni tegeleb nüüd rohkem meie keha jahutamisega. Mõistlik on seda järgida ning süüa kergemat toitu ja väiksemates kogustes. Samas on väga oluline regulaarselt süüa ja mitte toidukordi vahele jätta, suvi ei ole ka kõige parem aeg (rangeks) paastuks.
Pittat rahustavad kibe, magus ja kootav maitse. Neid maitseid võiks toidus esineda rohkem ning soolast, haput ja teravat maitset vähem. Kasulik on süüa erinevaid rohelisi salateid ja maitsetaimi (hästi sobivad münt, basillik, till, koriander). Köögi- ja puuviljadest on kõige eelistatumad kohalikud ja hooajalised viljad. Jahutava toimega on kurk, suvikõrvits, brokkoli, lehtkapsas ja spargel. Puuviljadest kõikvõimalikud marjad (kui need ei ole just väga hapud), õunad, pirnid, samuti arbuus, melon ja viinamarjad.
Maitsetaimede kõrval on vürtsidest kõige enam soovitatavad apteegitilli seemned, koriandriseemned ja kardemon. Piimatooteid kasutades tuleks eelistatada mahe- ja võimalikult värsket toodangut (näiteks toorjuustud on eelistatumad kui kauem laagerdunud juustud). Õlidest võik suvisel ajal eelistada oliiviõli, päevalilleõli, kookosõli ja ghee'd. Vähendada või vältida tuleks chillipipra, küüslaugu, ingevripulbri, kohvi ja liha kasutamist, samuti kõiki praetud, soolaseid, hapusid või vürtsikaid toite.
Oluline on meeles pidada, et tuleb juua piisavalt vett keha hüdreerituna hoidmiseks. Kindlasti mitte juua jääkülmi jooke, isegi mitte kõige kuumemal päeval, kuna need takistavad olulisel määral seedeensüümide tegevust. Mahlu võib juua, kuid eelistatuna värskelt ja ilma lisatud suhkruteta. Jahutava toimega on nii piparmünditee kui kookosvesi. Toimiv tee Pitta tasakaalustamiseks on segu kumiini-, fenkoli-, koriandriseemnetest, võib lisada ka roosiõielehti. Alkoholi puudutav kuldreegel on: mida vähem, seda parem. Et alkoholi soojendavat ja kuivatavat toimet mahendada, on soovitav vältida kangemat kraami ja mitte juua kui väljas on veel kuum, kindlasti juua ka palju vett.
Ka füüsilised harjutused võiksid suvisel/ kuumemal ajal olla kergemad: jalutamine, ujumine, rattaga sõitmine, tai chi või jooga. Eelistatud aeg füüsiliseks koormuseks on varahommikul või õhtul. Joogas on soovitav teha asendeid, mis aitavad eemaldada kehast liigse kuumuse: ettepainutused, pöörded, kergemad tahapainutused. Hingamisharjutustest on parim praktiseerida Sheetali ja Seetkari hingamist (küsi tuttavalt joogaõpetajalt, kuidas see käib;).
Eeterlike õlide kasutajaile võib soovitada roosi-, jasmiini-, lavendli- ja sandlipuuõli. Last but not least: väga soovitav on end igapäevaselt masseerida sobiva õliga, suvel sobib selleks kõige paremini kookosõli või päevalilleõli. Nii kaob vajadus kasutada kahtlaste koostisainetega kehakreemi ning su keha ja meel tänavad sind selle imelise kingituse eest. Ei ole juhus, et sanskritikeelse sõna sneha tähendus on nii 'õli' kui 'armastus'...